Uczniowie technikum reklamy naszej szkoły pod opieką p. Ewy Bielak, p. Lidii Drozdowskiej, p. Anny Klimaszewskiej oraz p. Justyny Milczarskiej mieli zaszczyt uczestniczyć w unikalnej imprezie zwanej „Nocą Reklamożerców 2022”, której premiera odbyła się w Kinie Luna w Warszawie. Noc Reklamożerców to spektakl złożony wyłącznie z reklam. Obok festiwalu w Cannes to największe międzynarodowe święto reklamy. Organizowana jest od prawie 40 lat, w 40 krajach na świecie. W tym roku w Polsce odbyła się po raz 26.
Zobaczyliśmy tam ponad 400 najlepszych i najgorszych reklam z całego świata, co oznaczało prawie 4 godziny szalonej zabawy. Tematem tegorocznej, post pandemicznej edycji było spotkanie po latach i podróże w panoramie reklam linii lotniczych. Ale nie tylko.... kino akcji, egzotyka,znani aktorzy, morze humoru. Podsumowując-był śmiech, łzy, wzruszenia. Były cudowne reklamy i te beznadziejne, że aż piękne. Niektóre na pewno długo zostaną w naszej pamięci jak np. reklama Doritos czy Burger King.
Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Neonów - unikatowe na skalę europejską muzeum mieści się w Soho Factory, modnej, postindustrialnej przestrzeni praskiej części Warszawy. Zobaczyliśmy, tam można ponad 200 neonów, kultowe napisy oraz poznać fascynujące historię neonów. Usłyszeliśmy, że drugie życie zyskują tutaj reklamy świetlne, które – po latach świetności w czasach komunizmu – popadły w zapomnienie. Odnowione i kolorowe, ucieszą nasze oko niezwykłym designem i przywołają nutę nostalgii. Projektowano je dla całego ciągu ulic tak, żeby tworzyły integralną część architektury – dopasowane wzajemnie wielkością i kolorami, nie zasłaniające się wzajemnie. Polskie neony projektowali uznani graficy, plastycy i architekci znani uczniom z Polskiej Szkoły Plakatu. Młodzież była zachwycona kolorystyką i całym tym wyjątkowym miejscem.
Zapraszamy do galerii z tej niezwykłej wycieczki.
Tekst: Lidia Drozdowska
Zdjęcia: Ewa Bielak, Lidia Drozdowska