Szlakiem 18 Dywizji Piechoty
- 02.10.2024 21:53
Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży – „Ekonomik” rozpoczęło realizację kolejnej edycji projektu historycznego „ZIEMIA ŁOMŻYŃSKA – NASZA MAŁA OJCZYZNA”, którego celem jest przybliżenie młodzieży „sylwetki” patrona szkoły, 18 Dywizji Piechoty, której historia ściśle związana jest z ziemią łomżyńską. Uczniowie klas pierwszych, bo do nich skierowany jest projekt, będą mogli poznać proces formowania się Dywizji oraz jej szlak bojowy, który jest jednym z najbardziej chwalebnych czynów żołnierzy września 1939 r., po napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę.
Projekt wsparty był przez dowództwo 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, wchodzącego w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, kultywującej tradycje naszego patrona, które oddelegowało żołnierzy dla zabezpieczenia rajdu pieszego i pomocy w realizacji projektu.
Pierwszym etapem naszych działań było poznanie przez uczestników miejsc walk jednostek 18 Dywizji Piechoty w rejonie Szablak – Nowogród, gdzie opór Niemcom stawiali żołnierze 33 i 42 Pułku Piechoty. Rajd pieszy szlakiem bojowym uczniowie odbyli w piątek 20 września 2024 r. i rozpoczęli od punktu obrony – Szablak, gdzie zachowały się ruiny polskich schronów bojowych. Tu mogliśmy usłyszeć ciekawą opowieść Pana dyrektora o walkach w tym rejonie.
Kolejne punkty oporu polskich żołnierzy wzdłuż rzeki Narwi stanowi sieć schronów średnich i ciężkich, które zrobiły duże wrażenie na młodzieży, gdyż pozwalały wyobrazić sobie, w jakich warunkach polscy żołnierze odpierali ataki niemieckich najeźdźców. Patrząc na nie i miejsca, w których zostały usytuowane, mieliśmy wrażenie, że były nie do zdobycia.
Rajd zakończyło ognisko na terenie Nadleśnictwa Nowogród.
Uprzejmie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu rajdu Panu dyrektorowi Pawłowi Drożynerowi, wychowawcom klas I (Pani Sylwii Wądołowskiej, Pani Anecie Drozd i Panu Bartłomiejowi Pytlowi), Panu Andrzejowi Drozdowskiemu, Nadleśnictwu Nowogród, zastępcy Nadleśniczego Pani Aleksandrze Stelmach-Maciosze, dowódcy 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego Panu pułkownikowi Pawle Gałązce, Panu majorowi Janowi Krysiukowi, żołnierzom 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego i Panu Janowi Kurpiewskiemu z PHU Kurpiewski Łomża.
Tekst: Krzysztof Domalewski – przedstawiciel Stowarzyszenia „Ekonomik”
Zdjęcia: Bartłomiej Pytel
Kliknij miniaturę, aby przejść do galerii zdjęć.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły